Chtějme víc. Přichází Kraj 2.0

Zkvalitníme železniční trať Brno - Hrušovany - Mor. Krumlov - Vídeň

Co nás pálí?

Před rokem 1918 patřila železniční trať z Brna na Vídeň přes Moravský Krumlov k hlavním dopravním osám Rakouska-Uherska, po které jezdívaly rychlíky Vídeň–Brno–Praha. Její význam poklesl kvůli politickému napětí mezi válkami a zejména po vzniku tzv. železné opony (1948), kdy byla dráha na moravsko-rakouském pomezí u Hevlína přerušena. Toto přerušení přetrvává a přináší s sebou řadu negativních jevů v dopravní obslužnosti, ekonomice a demografickém vývoji obou regionů – Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska. Před deseti lety byla omezena trať Brno–Hrušovany nad Jevišovkou a došlo ke zrušení přímých vlakových spojů Brno–Znojmo, Znojmo–Praha. Osobní doprava byla zredukována. V praxi to znamená, že cestování ze Znojemska do Brna trvá neúměrně dlouhou dobu. Cesta z Brna do Vídně trvá tudy neuvěřitelných pět hodin. Je to dáno několika důvody, jednak trať není elektrifikovaná, jezdí po ní tzv. motoráky, druhak je tam množství přestupů. Vydat se touto cestou do Vídně tak není ani komfortní, ani bezpečné a už vůbec ne rychlé. 


Jak to uhasíme?

Budeme prosazovat obnovu železniční trati Brno–Hrušovany nad Jevišovkou–Moravský Krumlov– Vídeň. Tím jednak ulevíme dopravnímu koridoru Břeclav–Vídeň, ale především ulehčíme a zpříjemníme cestu do práce a z práce lidem ze znojemského regionu. Doba cestování se tak zkrátí bezmála o hodinu a půl. Navíc komfort cestování vlakem je s automobilem nebo autobusem nesrovnatelný. Ulevíme i životnímu prostředí díky snížení objemu automobilové dopravy. Jde nám jde o rekonstrukci, elektrifikaci a ideálně i zavedení přímého spoje na trase Brno-Vídeň přes Znojmo.


Jak to zařídíme?

  1. Oslovíme experty z praxe – 2016
  2. Zařídíme přípravy studií a analýz – 2017
  3. Oslovíme vládu ČR, u které budeme prosazovat obnovení železniční trati přes Hrušovany – 2016


Kdo za tím stojí?

Mgr. Tomáš Třetina

Mgr. Tomáš TřetinaJak nám s tím můžete pomoci?

Mluvte o nás

Fejsbuky sice ještě nikomu volby nevyhrály, co když to ale letos může být jinak? Sdílejte, reagujte, komentujete. Zkrátka šiřte myšlenku Kraje 2.0 do světa. A pokud sociálním sítím neholdujete, mluvte o tom aspoň doma nebo s přáteli u piva.

Přiložte ruku k dílu

Jak? Možností je spousta - pomoc při kontaktní kampani, vyvěšení banneru, vylepení plakátu, roznos letáků,... Ani dalším nápadům se meze nekladou. Přihlaste se už teď!

Chci být u toho!

Podpořte nás

Bez peněz to zkrátka nejde. Abychom byli v kraji vidět a oslovili co nejvíce lidí, něco nás to bude stát, a proto vás prosíme o pomoc. Přispět jakoukoli částkou můžete na náš transparentní účet. U srdce vás pak zahřeje vědomí, že se jižní Morava posouvá na vyšší úroveň.

Chci přispět

Sledujte dění na Facebooku

TOP 09 A ŽÍT BRNO

Spojení pro jižní Moravu z 21. století. Koalice pro moderní kraj, který nezaspal dobu. Chtějme víc. Přichází Kraj 2.0.